شرکت پارس گواه گستر

Fair Trade

از اواسط دهه شصت قرن بیستم و با توجه به شرایط اسف بار کارگران و کشاورزان در بسیاری از مناطق دنیا ، گروهی از مجموعه های بخصوص خیریه در حال پیگیری بستری برای رساندن قسمتی از سود حاصل از فروش محصولات به کارگران و کشاورزان تولید کننده آن محصولات بودند. در این بین از سال 1988 با ابتکار یکی از این گروه ها ، عرضه بین المللی محصولات گواهی شده براساس استاندارد  Fair Trade البته تحت لیبل شرکت هلندی Max Havelaar امکان پذیر شد و تا به امروز که در بسیاری از کشورهای دنیا شرایط برای عرضه محصولات تحت این استاندارد مهیا شده است.

Fairtrade Premium

عرضه این محصولات به دو روش پاداش تولید محصولات تحت گواهی (Fairtrade Premium) و حداقل قیمت تضمینی امکان دسترسی کشاورزان و کارگران تولیدکننده را فراهم می نماید. در روش پاداش ، قیمت فروش محصولات با 17% تا 60%  بالاتر از قیمت های جهانی تعیین می گردد و در روش حداقل قیمت تضمینی ، یک قیمت عادلانه مورد تایید و تصویب قرار می گیرد که در صورت نزول قیمت های جهانی نیز این قیمت مورد تصویب ، بعنوان حداقل قیمت خرید تضمینی محصولات تحت گواهی خواهد بود.

به هرحال بخشی که به عنوان عواید حاصل از فروش این محصولات به یک یا هردو روش بالا  از طریق تعاونی‌ها ، تشکل‌ها یا انجمن‌های آن تولیدکنندگان به ایشان تعلق گرفته و عموما” در زمینه ایجاد و گسترش زیرساخت‌های رفاهی ، سلامت و آموزش آنها تخصیص داده خواهد شد.

رعایت حقوق کارگران ، تامین حداقل شرایط و امکانات رفاهی-اجتماعی (بخصوص بیمه کارگران) و پرداخت حداقل دستمزد مورد تایید در کشور تولیدکننده ، قسمتهای اصلی الزامات استاندارد Fair Trade می باشد. تنها محصولات بازرسی و گواهی شده براساس استاندارد Fair Trade امکان برچسب گذاری با لوگوی جهانی آن (لوگوی مندرج در زیر) و عرضه به عنوان محصولات Fair Trade Certified را خواهند داشت .

Fair Trade logo

شرکت بازرسی پارس گواه (PARS Cert. Co) بعنوان یکی از معدود شرکتهای بازرسی-گواهی کننده ، خدمات کنترل ، بازرسی تا صدور گواهی‌نامه برای محصولات گواهی شده براساس سایر استانداردهای اجتماعی، حمایتی و محیط زیستی بخصوص استاندارد Fair Trade را برای تولیدکنندگان ایران بزرگ فراهم نموده است.

خواهشمند است تا هرگونه درخواست خدمات را از طریق صفحه “ارتباط با ما” در میان گذارید.